2 бер. 2010 р.

Стрітення Господнє


Середина лютого - празник Стрітення. Вважають, що у цей день зустрічаються зима з весною, дехто намагається пророкувати майбутню погоду. Лютий місяць насправді часто капризує, кидаючи то снігом і хурделицею, або ж світить яскравим сонечком. Та чи в цьому суть празника Стрітення? Який зміст вкладає у нього Христова Церква?
Празник Господнього Стрітення святкуємо 15 лютого, на сороковий день після Христового Різдва. Закон Мойсея приписував, щоб кожна жінка після народження дитини 40 днів не сміла входити до храму, бо в той час вважалася нечистою. Ці 40 днів називали днями очищення. Після закінчення цього періоду мати новонародженої дитини приходила до храму й приносила жертву очищення. Пречиста Діва Марія як Божа Мати не була зобов'язана до обряду очищення, бо освятилася Христовим Різдвом. Та все ж вона в покорі виконала припис закону і принесла в жертву дві горлиці.
Празник тісно пов'язаний з Христовим Різдвом, бо як у Різдві, так і тут Христос при пожертвуванні у святині об'являє нам Свою божественність. Від зустрічі Божої Дитини і Його Пресвятої Матері з праведним Симеоном і сам празник у Східній Церкві називається Стрітенням.
Святий Лука каже, що Симеон "був праведний та побожний, очікував утіхи Ізраїля, і Дух Святий був на ньому. Йому було відкрито Духом Святим, що не бачитиме смерти перш, ніж побачить Христа Господа" (2, 25-26). За Божим просвіченням Симеон у Дитятку Ісусі пізнає Месію, бере Його на свої руки і гарною молитвою дякує Господові Богу за ласку, що його очі побачили обіцяного Спасителя. Наша Церква відправу вечірні кожного разу завершує молитвою Симеона: "Нині відпускаєш свого слугу, Владико, бо мої очі вже бачили спасіння, що Ти пообіцяв для усіх людей: Світло для просвічення і славу людей Твоїх Ізраїля". Старець Симеон пророкує Пресвятій Богородиці її майбутню жертву і терпіння задля Ісуса Христа.
Празник Стрітення на Заході первісно був Господським, пізніше став вважатися Богородичним та називатися Очищення Пречистої Діви Марії, або Пожертвування Ісуса у святині. Нові приписи латинської Церкви з Другого Ватиканського Собору знову поставили Стрітення серед Господських празників.
У Східній Церкві Стрітення належить до Богородичних празників і подекуди має також назву Стрітення Пресвятої Богородиці.
За матеріалами книги
"Пізнай свій обряд"
о. Юліана КАТРІЯ, ЧСВВ

0 Responses to “Стрітення Господнє”

Дописати коментар